Kokybiškas maistas?
- Gabrielė Iždonienė
- 2020-11-02
- 5 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-20
Pasakysiu tiesiai šviesiai, pati nesu didelė RAW mitybos mėgėja, savo gyvūnams mieliau renkuosi kokybišką sausą maistą. Kodėl man nepatinka RAW? Tiesiog manau, jog šioje mityboje kol kas daug neatsakytų klausimų. Ir vis tik yra daugybė žmonių, kurie savo augintinius šeria šiuo būdu ir gali patvirtinti tik geriausius atiliepimus. Tačiau yra ir daug tyrimų iškeliančių diskusijas apie tai, ar šis maistas saugus, ar tikrai jis visada gerai subalansuotas, ar visiems gyvūnams tai tikrai geriausias pasirinkimas ir t. t. Vis tik į šias diskusijas toliau straipsnyje veltis nenoriu. Čia ketinu aptarti tai, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis kokybiškiausią sausą gyvūnų maistą.
Komercinį gyvūnų maistą galima suskirstyti į tokias kategirijas:
Visavertis pašaras – tai reiškia, jog pašaras atitinka minimalius nurodytus reikalvimus. Vadinasi net ir perkant pigesnį visavertį pašarą, minimalūs gyvūno mitybiniai reikalavimai lyg ir bus patenkinti, tačiau skirtumas yra kokios kokybės ir vertingumo produktų sąskaita.
Ekonominė klasė – nors ir turėtų atitinkti minimalius mitybos reikalvimus, dažniausiai prastai subalansuotas ir iš prastų ingredientų pagamintas pašaras. Veterinarai tokio rinktis nepataria, nes dėl savo kokybės ilgainiui šis pašaras gali net prisidėti prie sveikatos sutrikimų atsiradimo, pvz., šlapimo takų akmenų katėms. Vis tik šis maistas vis dar išlieka labai populiarus dėl stipraus marketingo ir lengvo prieinamumo bet kurioje parduotuvėje.
Premium – Šis maistas yra aukštesnės klasės nei ekonominė. Jame jau galima rasti mėsos (dažniau jos likčių, nei kokybiškų dalių, bet vis tik). Paprastai jo suvartojamumas mažesnis nei ekonominio. Vis tik ingredientų kokybė nėra pati aukščiausia. Išlieka nemažai produktų kurie labiau skirti masei užpildyti nei duoda realios naudos organizmui.
Super premium – Šiam maistui gaminti naudojami aukščiausios kokybės ingredientai. Jis gerai subalansuotas ir nedaro žalos augintinio sveikatai. Turi tinkamą maistinių medžiagų, vitaminų bei mineralų kiekį.
Holistinis pašaras – Tai yra aukščiausios klasės maistas. Jis ne tik gaminamas iš aukščiausios klasės ingredientų, bet jame tikrai nerasite jokių sintetinių priedų, dažiklių konservantų ar skonio stipriklių. Pagrindinis minusas yra tas, jog šis maistas gali būti mažiau skanus prie skonio stipriklių pripratusiam gyvūnui, todėl perėjus prie šio maisto, gyvūnas gali jį prasčiau ėsti. Holistiniame maiste visi ingridientai subalansuoti taip, kad būtų naudingi organzimui, jame nerasite masę užpildančių dalių. Šiame meiste taip pat būna įvairių žolelių skirtų, pvz., imuniteto stiprinimui.
Begrūdis pašaras – gana populiarus šiuo metu, tačiau atsiliepimai kontravesiški. Angliavandenius šiame maiste pakeičia ankštinės daržovės, saldžiosios bulvės ir pan. Jis idealus tiems gyvūnams, kurie turi alergiją grūdinėms kultūroms. Taip pat grūdai praktiškai nereikalingi katėms.
Gydomosios dietos – specialiai pritaikytos gyvūno sveikatos kondicijai. Gai būti skirtos diabetu, inkstų ar kitomis ligomis sergantiems gyvūnams.
Žmonių tarpe šiuo metu smarkiai populiariėja judėjimai palaikantys sveiką mitybą. Ne veltui. Sveika mityba smarkiai susijusi su sveikata ir gyvenimo trukme. Gyvūnų laikytojams taip pat reikia pamiršti seną požiūrį, „jog šunys gyveno prie būdos, ėdė kaulus, košes ir nenumirė”. Kaip ir žmonių, gyvūnų mityba smarkiai susijusi su augintinio sveikata, gyvenimo trukme ir kokybe. Šeriant prastu pašaru trumpoje perspektyvoje matoma prasta kailio ir odos būklė, svorio problemos, vėmimas, viduriavimas ir pan. Ilgainiui stebima prasta sąnarių būklė, lėtinės ligos, trumpesnė gyvenimo trukmė ir t. t. Vis tik reikėtų nepamiršti, jog pašaras turėtų būti net tik kokybiškas, bet ir tinkamas gyvūnui. Net ir pats kokybiškiausias, bet augintiniui netinkamas maistas gali sukelti alergiją, virškinamojo takto sutrikimus ir kt. Taip pat renkant pašarą yra labai svarbus atsižvelgti, jog jis būtų tinkamas gyvūno rūšiai, dydžiui, amžiui, sveikatos kondicijai, aktyvumui ir t.t.
Labai aktualus klausimas yra ar visada kaina yra faktorius nurodantis pašaro kokybę? Mano nuomone, vienareikšmio atsakymo nėra – ir taip, ir ne. Gan naivu tikėtis, jog už mažą kainą galima gauti labai kokybišką super pemium klasės pašarą, pagamintą iš kokybiškų ir subalansuotų ingredientų. Vis tik didelė kaina ne visada yra pagrindinis kokybės rodiklis Šiuo metu rinkoje yra iš ties labai daug skirtingų firmų pašarų, todėl natūralu, jog konkurencija tarp jų milžiniška. Dėl to, kai kuriais atvejais, maisto kainą kelia ne ingredientų kokybė, o marketingas. Dažnai geriausiai išreklamuoti, ir populiariausių firmų pašarai savo kokybe nusileidžia (arba bent nepralenkia) mažiau žinomų ir pigesnių savo konkurentų.
Yra keli faktoriai nurodantys sauso gyvūnų maisto kokybę:
Tikra mėsa. Reikėtų rinktis pašarą, kurios sudėtyje kaip pirmas (arbe ne toliau kaip antras) ingredientas yra nurodoma tikra mėsa. Idealiu atveju turėtų būti parašyta ne „paukštiena“, „mėsa“ ar pan. , o nurodoma konkreti mėsos rūšis „ėriena“, „vištiens“, „lašiša“. Daugelyje net ir labai gerai vartotojų vertinamų pašarų pirmas ingredientas yra „ x mėsos miltai“. Siekiant savo gyvūnui pateikti aukščiausios kokybės pašarą, tokių sudėtinių dalių reikėtų vengti. Taip pat užrašas „su x skoniu“ nurodo ne tai, jog pašare bus konkrečios mėsos, o tai, jog ten rasite tik jos skonį (jam paprastai užtenka vos poros procentų ingrediento). Geriausia ką galima gauti, tai žmonių klasės mėsa, naudojama kai kuriuose pašaruose. Tokiu atveju galite būti tikri, jog gyvūnas gauna ne atraižas, o maistą, kuris būtų tinkamas net Jums. Jei šuns mitybinius poreikius iš esmės įmanoma patenkinti net vegetarišku maistu (nors vargu ar rastumėte šunį, kuris pageidauja būti vegetaru), tai katės yra būtini mėsėdžiai – joms šis ingredientas yra itin svarbus.
Be dirbtinių dažiklių ir konservantų. Dirbtinės dažančios medžiagos skirtos pritraukti šeimininko (ne gyvūno!) dėmesį. Konservantai išlaiko pašarą ilgiau. Bet taip pat šios medžiagos yra susijusios su didele dalimi gyvūnų sveikatos problemų.
Daržovės/ vaisiai. Daržovės ir vaisiai gyvūnams yra reikalingi. Ir nereikėt bijoti, jei jie yra tarp pirmų ingredientų po mėsos. Su šiais ingredientais maistas yra papildomas vitaminais, mineralais, skaidulomis. Daržovė kurios reikėtų vengti, tai kukurūzai. Jie yra sunkiai virškinami ir dažniau naudojami kaip užpildas, nei duoda teigiamos naudos.
Probiotikai, vitaminai, ir kiti priedai. Nors sintetinių dažiklių ir konservantų maiste būti neturėtų, tačiau visų priedų bijoti nereikėtų. Aukštos kokybės pašaruose gali būti labai naudingų organizmui papildų – omega rūgščių, vitaminų, gliukozamino, chondroitino, probiotikų ir pan.
Grūdai pašare. Begrūdis pašaras šiuo metu labai populiarus ir vartotojų mėgstamas kaip geriausias dietos pasirinkimas gyvūnui. Vis tik duomenys ya labai įvairūs. Šiuo metu nėra tiksliai nustatyta, tačiau yra specialistų pastebinčių, jog tokio tipo pašarą ėdančių šunų tarpe pasitaiko daugiau širdies problemų (dilatacinė kardiomiopatija). Tačiau šie duomenys nėra iki galo aiškūs, todėl nereikėtų grūdams sakyti nei griežto „Taip“, nei „Ne“. Reikėtų įvertinti tai, jog grūdai, jei tai nėra pagrindinis maisto ingredientas, gali duoti ir teigiamos įtakos, t.y. papildyti maistą naudingomis medžiagomis tokiomis kaip vitaminai ar mineralai. Vis tik kačių maiste jie turėtų sudaryti nebent labai mažą sudėties dalį (pvz., rudieji ryžiai).
Nepamirškite, jog jei šuo suės katės maistą, ar katė šuns nieko blogo nenutiks. Tačiau taip šeriant pastoviai gali kilti sveikatos problemų. Kačių maiste turėtų būti papildomas vitamino A šaltinis, taurinas, arachidono rūgštis. Taip pat joms reikalingas didesnis nei šunims riebalų ir baltymų arginino, vitamino B6 kiekiai.
Ne mažiau svarbus dalykas ką apie mitybą turėtų prisiminti visi šeimininkai , tai gyvūnams pavojingi maisto produktai. Nesvarbu kokią mitybą savo mylimiausiam augintiniui pasirinksime, dauguma iš mūsų mėgstame savo brangiuosius keturkojus palepinti ir vienu kitu kąsniuku nuo savo stalo. Retkarčiais kažkuo pasimėgauti nieko blogo, jei augintinis neturi alergijos / netoleravimo ir vengiate pavojingų maisto produktų.
Comments