Šeimininke, ką valgai? PAVOJINGI GYVŪNAMS MAISTO PRODUKTAI
- Gabrielė Iždonienė
- 2020-06-12
- 5 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-16
Nors sveika ir subalansuota mityba šiomis dienomis tampa vis svarbesne tema tiek žmonių, tiek augintinių gyvenimuose, daugumai šeimininkų vis dar labai sunku atsispirti gražioms akytėms ir mielam snukučiui, kurie atsiranda šalia vos mums prisėdus prie stalo.
Nereikėtų apsigauti. Žmonės sako , jog gyvūnas turi nuojautą koks maistas jam tinkamas, koks ne. Vis tik daugelis augintinių, ypač šunų, mielai suėda viską. Todėl gerai žinoti ką augintinis gali ėsti, o kas jam yra toksiška yra mūsų, kaip šeimininkų pareiga.
Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausius maisto produktus, kurie gali būti potencialiai toksiški arba pavojingi mūsų keturkojams šeimos nariams. Nors kai kurie iš jų yra plačiai aptarinėjami ir visiems žinomi, net neabejoju, kad rasite ir tokių, apie kurių pavojingumą Jūs nė nenumanėte.
SVOGŪNAI IR ČESNAKAI 🐕🐈 Sudirgina skrandį ir žarnas, taip pat sukelia raudonųjų kraujo ląstelių žūtį, ko pasekoje išsivysto anemija. Apsinuodyjimo požymiai gali pasireikšti praėjus kelioms dienoms po suėdimo. Reikia turėti omenyje, kad šių maisto priedų yra ne tik suaugusiems skirtame maiste, bet būna ir kūdikių tyrelėse, todėl jokiu būdu jų negalima duoti augintiniams. Katei 5 g/ 1kg (šuniui šiek tiek daugiau) šių produktų gali sukelti rimtas problemas.
ALKOHOLIS 🐕🐈 Gyvūnams alkoholis kur kas toksiškesnis nei žmogui. Net maži kiekiai gali sukelti vėmimą, viduriavimą, pabloginti koordinaciją ar paveikti nervų sistemą, pasunkinti kvėpavimą. sukelti kraujo pakitimus, komą ar net mirtį. Taip pat reikia žinoti, kad alkoholį gyvūnų organizmas įsisavima labai greitai, taigi, jei gyvūnas pavartojo alkoholio, reikalinga skubi pagalba.
ŠOKOLADAS 🐕🐈 Apsinuodyjus šokoladu požymiai dažniausiai pasireškia per 4 – 24 h. Atsiranda vėmimas, viduriavimas, hiperatyvumas, traukuliai. Šokoladas paveikia žarnas, širdį, centrinę nervų sistemą, inkstus. Pats pavojingiausias yra kepiniams skirtas šokoladas (jo koncentracija didžiausia), bet toksiškas net ir baltasis. Mažo svorio gyvūnui pavojingas gali būti ir nedidelis gabalėlis šokolado. ŽALI POMIDORAI IR BULVĖS 🐕🐈 Juose esanti solaninas, sukelia virškinamojo trakto problemas. Kai daržovės yra termiškai apdorotos ir nuluptos, produktai yra nepavojingi. KOFEINAS 🐕🐈 Kofeinas taip pat kaip ir šokoladas stimuliuoja. Pirmieji simptomai gali pasirodyti per 2 – 4 h. Apsinuodyjimo požymiai panašus, vis tik kofeinas mažiau pavojingas nei šokoladas. Tačiau didesni kiekiai kofeino taip pat gali sukelti mirtį. KSILITOLIS 🐕🐈 Tai yra saldiklis, kuris randamas dietiniame (becukriame) ir diabetikams skirtame maiste, kosmetikoje, vaistuose, kramtomoje gumoje, dantų priežiūros priemonėse ir t.t. Gyvūnams jis sukelia smarkią hipoglikemiją, t. y. cukraus sumažėjimą. Pražūtingas gali būti net mažas kiekis šios medžiagos. Apsinuodyjimas pasireiškia letargija (apatija), vėmimu, koordinacijos prardimu. Gali atsirasti traukiliai. Ksilitolis gali sukelti mirtinus kepenų pažeidimus ir sutrikdyti kraujo krešumą. Koma gali pasireikšti net per 15 – 20 min nuo produkto su ksilitoliu suvartojimo.
MIELINĖ TEŠLA 🐕🐈 Tešla yra pavojinga tuo, kad skrandyje toliau rūgsta, dėl to susidaro dujos ir didėja masė. Tai gali sukelti skausmus, bet taip pat gali užblokuoti virškinamąjį traktą. Kritiniu atveju, dėl tūrio gali plyšti skrandis ar žarnos. Be to, rūgstant tešlai išsiskiria alkoholis. AVOKADAS 🐕🐈 Avokade esantis persinas (jo ypač daug žievelėje, kauliuke) sukelia vėmimą ir viduriavimą, gali pakenkti širdies darbui. Taip pat avokadas turi daug riebalų, dėl kurių gali sutrikti žarnyno veikla, prasidėti viduriavimas. Šunims gali suketi pankreatitą. Vis tik dar vienas aktualus pavojus slypi kauliuke. Jei šuo suėda avokado kauliuką, gali juo paspringti arba didelė tikimybė, jog jis užstriks žarnose. VYNUOGĖS IR RAZINOS 🐕🐈 Dažniausiai pirmas požymis yra stiprus vėmimas, paskui gyvūnas pasidaro apatiškas. Uogose esančios medžiagos sukelia inkstų nepakankamumą. Ar keturkojis apsinuodys ir nuo kokio kiekio uogų, yra labai individualu. Pvz., silpnesniam ar sveikatos sutrikimų turinčiam šuniui gali užtekti vienos uogos, o kai kurie augintiniai gali valgyti ir jokie požymiai nepasireiškia. Vis tik bandyti kuriai grupei priklauso Jūsų augintinis nerekomenduojama.
PIENO PRODUKTAI 🐕🐈 Pieno produktai nėra tokie pavojingi kaip kai kurie kiti čia paminėti produktai. Tačiau suaugę šunys ir katės dažnai neturi pakankamai fermentų, skaidančių laktozę, todėl pieno produktai gali sukelti viduriavimą ar kitaip sutrikdyti žarnyno veiklą. Jei labai norima gyvūnui duoti pieno produktus, rekomenduojami neturintys laktozės. Tačiau nemaža dalis gyvūnų yra alergiški pieno produktams. Dar norėčiau išskirti mėlynąjį pelėsinį sūrį, nes jis be laktozės taip pat turi rokefortino C, kuriam šunys yra labai jautrūs. Jis sukelia vėmimą, viduriavimą, drebulį, traukulius, trūkčiojimą, gali pakilti temperatūra. MAKADAMIJŲ RIEŽUTAI 🐕 Per 12 h nuo suvalgymo, gali pasireikšti silpnumas, apatija, vėmimas, drebulys, gali pakilti kūno temperatūra. Šie požymiai tikėtina tęstis dar nuo 12 iki 48 h. Tam, kad šuo pasijustų blogai, gali užtekti vos 6 riešutų. Vis tik šis apsinuodyjimas neturėtų būti mirtinas. KAULAI 🐕🐈 Nuo vaikystės mums įprastas vaizdas yra šuniukas su kauliuku. Vis tik kaulus šunims duoti reikėtų atsargiai, ypač termiškai apdorotus, nes jie yra trapesni. Nors didelis kaulas, nuo kurio gyvūnas apgraužia mėsą gali būti gera priemonė dantims valyti ir nuoboduliui vaikyti, davus kaulą reikėtų jį stebėti, nes gyvūnas gali nusilaužti dantį. Davus maža kaulą ar atskilus nuoplaišai, gali būti sužalota burna. Prarytas kaulas ar jo dalis gali užstrigti organizme, kritiniu atveju net pradurti žarnas. Taip pat reikia turėti galvoje, kad kaulai (pvz., duodant smulkintus) kietina vidurius. PERSIMONAI, PERSIKAI, SLYVOS 🐕🐈 Patys vaisiai nėra nei uodingi, nei pavojingi. Visa problema slypi sėklose ir kauliukuose. Persimonų sėklos sukelia virškinamojo trakto bėdas, o slyvų ir persikų kauliukai gali jame užstrigti. Be to šiuose kauliukuose yra randama ypač nuodinga medžiaga – cianidas. Taip pat nederėtų gyvūnams duoti žievelių, nes jos gali sudirginti virškinamąjį traktą. ŽALI KIAUŠINIAI, MĖSA, ŽUVIS 🐕🐈 Žaliavalgiška mityba itin aktuali tema, kelianti daug diskusijų. Nors termiškai neapdoroti produktai turi daugiau maistinių medžiagų, maitinimas jais turi ir tam tikrų rizikų. Pirmiausia, šeriant neapdorotu maistu yra rizika užsikrėsti, pvz., salmonelioze, parazitais ir pan. Gali pasireikšti vėmimas, viduriavimas, apatija ir kiti simptomai. Žali kiaušiniai katėms taip pat nerekomeduojami, dėl juose esančio avidino. Ši medžiaga trukdo biotino (vit. B7) įsisavinimui, o tai gali sukelti kailio ir odos problemas. Žalioje žuvyje gali būti medžiagų, kurios skaldo tiaminą (vit. B1), jo trūkumas sukelia neurologines problemas, apetito stoką, sunkiais atvejais net mirtį.
DRUSKA 🐕🐈
Pirmiausia, druska sukels nenumaldomą troškulį, o taip pat dažną šlapinimąsi. Tačiau galimas ir apsinuodyjimas per dideliu natrio kiekiu. Apsinuodyjimas pasireiškia vėmimu, viduriavimu, apatija, silpnumu, drebuliu, traukuliais ir aukšta temperatūra. Apsinuodijęs natriu gyvūnas gali net mirti.
CUKRUS 🐕🐈
Kaip ir žmonėms, cukrus didina nutukimo riziką ir kenkia dantims. Taip pat didelis cukraus kiekis didina riziką susirgti diabetu.
ŽMONIŲ VAISTAI 🐕🐈
Nepasitarus su veterinaru, niekada negalima gydyti savo keturkojo žmonėms skirtais vaistais. Net labai dažno vartojimo žmoniški vaistai, parduodami be recepto, gali būti mirtini augintiniui, pvz., ibuprofenas. Tai pat vaistuose gali būti ksilitolio, alkoholio ar kofeino, kurie taip pat gali sukelti apsinuodyjimą.
PRIESKONIAI IR MAISTO PRIEDAI 🐕🐈
Prieskonių ir maisto priedų spintelė neturėtų būti lengvai pasiekiama gyvūnams, nes čia slypi nemažai pavojų. Tiesa, dauguma produktų nėra smarkiai tokiški ir problemas sukelia tik didesni jų kiekiai. Pavyzdžiui nuodingi gali būti kepimo milteliai ar maistinė soda – jie gali sukelti vėmimą, viduriavimą, apatiją, traukulius, kvėpavimo sutrikimus. Didelis kiekis gali būti net mirtinas. Įkvėpus cinamono miltelius, jis gali sudirginti plaučius. Ir t.t.
TABAKAS 🐕🐈
Nikotinas esantis tabake gyvūnams gali būti mirtinas. Taip pat kaip ir žmonėms, gyvūnams kenkia cigarečių dūmai. Tyrimų duomenimis, katėms gyvenančioms prirūkytuose namuose, 2 kartus didesnė tikimybė susirgti limfoma (vėžys). Suvalgius apsinuodyjimas tabaku gali pasireikšti maždaug per 1 h. Požymiai: vėmimas, drebulys, silpnumas, pakitęs širdies darbas, paralyžius, galima mirtis. Vienoje cigaretėje esantis tabako kiekis gali nužudyti maždaug 3 kg kačiuką.
RIEBALAI 🐕🐈 Šunims ypač kenkia bet koks riebus maistas. Gyvūnams tikrai negalima duoti riebalų nuopjovų kai jie meiliai sėdi po kojomis, mums gaminant pietus. Katėms nuo didelio riebalų kiekio gali sutrikti virškinimas, jos gali vemti ir viduriuoti. Tuo tarpu šunims riebalų perteklius maiste sukelia dar ir pankreatitą. Sunkiais atvejais šis kasos uždegimas gali būti net mirtinas. Jei įtariate bet kokį apsinuodyjimą, būtinai kreipkitės į savo veterinarijos gydytoją!
Comments