top of page

DANTŲ HIGIENA. Ar reikalinga narkozė?

Atnaujinta: 01-20

Statistika rodo, jog maždaug 80 – 85% gyvūnų virš 3 – ejų metų amžiaus jau turi burnos ertmės problemų.

Dantys yra itin svarbūs kokybiškam gyvenimui palaikyti. Ir jei galvojate, jog bloga burnos ir dantų būklė yra tik estetinė problema, diskomfortas šeimininkui dėl keturkojo burnos kvapo ar vienas kitas iškritęs dantis ir tiek bėdos, labai labai klystate. Moksliniais tyrimais yra nustatytas glaudus ryšys tarp burnos ertmės būklės ir bendros organizmo sveikatos būklės. Bloga burnos būklė daro didelę įtaką širdies, inkstų, kepenų ir kitų organų sveikatai. Esant šių organų ligoms, blogos burnos būklės įtakoje šios ligos yra sunkiau suvaldomos, reikalingos didesnės insulino dozės segant diabetu, sutrinka kraujo krešumo sistema. Ypač dėl narkozės higienos metu pergyvena pagyvenusių keturkojų šeimininkai, vis tik realybė tokia, jog apleista burna augintiniui kelia didesnę riziką, nei kokybiškai atlikta narkozė. O ar tikrai ji reiklainga?

NEABEJOTINAI TAIP.

Ir tai pilnai patvirtina profesionalios gyvūnų sveikatos asociacijos. Jų sąrašą galite rasti čia.

Pirmiausia trumpai apie tai, kas apskritai yra profesionali dantų higiena. Tai yra procedūra, atliekama kompetetingo ir apmokyto asmens, kurios metu dantų apnašos yra nuvalomos ultragarsiniu skaleriu. Apnašos turi būti valomos ne tik matomame dantų paviršiuje, bet ir po dantenomis, kišenėse, atsakingai išvalant dantų tarpdančius ir griovelius. Procedūros metu į burnos ertmę smulkia srove yra purškiamas vanduo. Po dantų valymo, jų paviršius turi būti poliruojamas, siekiant išlyginti mikropažeidimus ir taip sumažinant erdvę kauptis bakterijoms ir naujam apnašo sluoksniui. Poliravimas yra būtinas, siekiant išlaikyti higienos rezultatus ilgiau. Burnos higiena yra tikrai nemaloni procedūra augintiniui, sukelianti diskomfortą dėl garso, purškiamo vandens, nemalonių pojūčių ir dantų jautrumo, galimo skausmo kišant įrankį po dantenomis. Maža to, dauguma keturkojų apskritai negali pakęsti kai yra lendama į jų burnos ertmę. Vis tik, dantų higiena nėra tik estetinė procedūra dantų grožiui ir burnos kvapui pagerinti, jos metu taip pat turi būti kokybiškai apžiūrima dantų ir burnos būklė, siekiant kuo ankščiau pastebėti atsirandančias ligas. Todėl labai svarbu, kad šią procedūrą atliktų savo srities profesionalas. Juk mes patys neiname dantų higienos atlikti į grožio saloną, todėl ir augintiniui šią procedūrą turėtų atlikti veterinaras.

Dantų higiena yra pirmojo pasirinkimo gydymas esant prastai dantų būklei. Kai atliekama dantų higiena be narkozės, šeimininkams susidaro klaidingas įspūdis, kad liga yra tinkamai diagnozuota ir išgydyta, visos problemas keliančios apnašos pašalintos, o maža to procedūra atlikta be skausmo, streso ir migdymo. Deja, atliekant šią procedūrą be narkozės, yra neįmanoma tinkamai išvalyti linijos palei dantenas ir po jomis. O būtent šios vietos yra pačios svarbiausios, nes patologiniai procesai čia vyksta aktyviausiai. Todėl iš esmės toks valymas yra tik kosmetinis ir medicininiu požiūriu visiškai neefektyvus. Maža to, visiškai neefektyvus ekonominiu požiūriu – nes taip valomi dantys galų gale dažnai būna gydomi nuo užsitęsusių ir smarkiau progresavusių ligų, kurių gydymas reikalauja didesnių pastangų ir kainuoja brangiau. Net ir sveikai atrodantis, baltas ir blizgantis dantis, gali būti smarkiai pažeistas ties šaknimis. Toks dantis, nors ir puikiai atrodo ne specialistui, reikalauja rovimo. Paliekant tokį dantį negydoma, to pasekoje gali būti pažeidžiamas žandikaulis. Jau nešnekant apie tai, kad toks dantis keturkojui sukelia skausmą. Įprastai skausmas burnoje vertinamas pagal tai, ar augintinis ėda. Vis tik reikia turėti mintyje, kad augintinis nustoja ėsti tik tada, kada skausmas jau toks didelis, jog tiesiog nebeįmanoma valgyti. Iki tol, jis jaučia nuolat kamuojančius nemalonius pojūčius, galimai pradeda maitintis mažiau ar tampa išrankesnis maistui, tačiau šeimininkai šito arba nepastebi, arba nesusimąsto, jog tai blogos dantų būklės pasekmė.

Esant prastai dantų būklei, dantų higienos procedūros metu dažnai tenka išrauti vieną ar kelis dantukus. To tinkamai įvertinti (o juo labiau atlikti) tikrai negali medicininio išsilavinimo neturintis personalas. Blogiausia tai, jog po dantų higienos atliktos neprofesionalių higienistų, Jūs galite net nesužinoti, kad burnoje yra papildomų problemų, reikalaujančių atitinkamo gydymo. To pasekoje problemos iš dantų gali pereiti į kraujotaką, sinusus, žandikaulį ar kitus kaulus. Taip pat būtent dėl dantų būklės gali būti stipresnis akių ašarojimas, gali atsirasti snukio patinimai, nevalgumas, kvėpavimo problemos, blogėti arba būti blogiau valdomos kitos būklės.

Neskaitant procedūros kokybės, be anestezijos atliekama dantų higiena taip pat laikoma nesaugia procedūra. Įrankiai, kuriais atliekamas valymas yra aštrūs, todėl gyvūnui muistantis, jais gali būti sužalota burnos ertmė. Be to, vanduo, puršiamas procedūros metu gali patekti į kvėpavimo takus. Taip pat ši procedūra augintiniui sukelia didelį stresą (o stresas nė vienam nėra sveika pvz., katėms jis gali iššaukti cistitą). Jei burnoje yra sugedusių dantų, jų valymas gali kelti didelį skausmą. O net ir sveiki, bet apleisti dantys gali būti labai jautrūs. Todėl šitoje vietoje reikėtų labai gerai pagalvoti ne tik apie savo šeimos nario fizinę, bet ir psichologinę sveikatą. Maža to, dažniausiai dantys yra nepoliruojami arba nupoliruojami prastai, todėl po tokios procedūros apnašos pakartotinai susikaupia dar greičiau. Be to įdomus faktas yra tas, kad dėl kačių anatomijos įpatumų, per smarkiai joms atidarius burną, yra sutrikdoma kraujotaka į smegenis. Ji sutrikdoma ne tiek, kad vėliau šeimininkams būtų įmanoma pastebėti kažką itin akivaizdaus elgesyje ar sveikatoje, tačiau pakankamai, kad atsirastų deguonies trūkumas organizmui, kas be abeo taip pat yra nesveika.

Negalima paneigti, anestezija su savimi atsineša tam tikrą riziką. Tačiau ši rizika, procedūrą atliekant kompetetingam ir kvalifikuotam personalui su tinkamais medikamentais,, yra minimali. Siekiant šią riziką dar labiau sumažinti, yra rekomenduojama atlikti morfologinį ir biocheminį kraujo tyrimus. Šnekant apie vyresnio amžiaus gyvūnus tai yra ne tik kad rekomenduojama, bet praktiškai būtina. Bet kuriuo atveju, narkozės rizika yra mažesnė nei nehigieniškos burnos ertmės būklės įtakotos kondicijos.

Narkozė kiekvienam keturkojo šeimininkui kelia daug streso, baimių ir yra labai nepageidaujama procedūra. Be abejo, tai yra procedūra, kurią rekomenduojama atlikti kuo rečiau. Vis tik šnekant apie dantis, narkozių skaičių augintinio gyvenime reikėtų mažinti ne dantų higienos procedūromis be narkozės, o geresne dantų priežiūra. Tai ypač svarbu katėms ir mažųjų veislių šunims. auksinis standartas – dantų pasta (skirta keturkojams!) ir šepetukas (dedamas ant piršto, gyvūnams skirtas, ar paprastas vaikiškas). Tai yra pigiausias ir efektyviausias būdas. Jei šeimininkas to daryti nenori/ negali, alternatyva yra dantų priežiūros priemonės (geliai, skysčiai į vandenį, kramtukai, specialūs žaislai). Tai yra brangiau ir truputį mažiau efektyvu, vis tik neabejotinai daug geriau negu nieko.


Commentaires


bottom of page