Pūlingas gimdos uždegimas – piometra
- Gabrielė Iždonienė
- 2020-08-21
- 3 min. skaitymo
Atnaujinta: 01-16
Tai vienas dažniausių reprodukcinės sistemos susirgimų, reikalaujantis skubios pagalbos.
Piometra tai gimdos uždegimas, sukeliamas bakterijų. Nors iš esmės, šis susirgimas yra hormoninių pokyčių pasekmė. Po rujos dar iki 10 savaičių pas kalę išlieka pakilęs hormono progesterono lygis. Dėl šio hormono gimda išvešėja ir yra paruošiama nėštumui. Neįvykus apvaisinimui, ciklas po ciklo, gimdos gleivinė vis labiau veši ir joje pradeda formuotis cistos. Gimdoje ima kauptis skysčiai. Taip susidaro ideali terpė veistis bakterijoms. Taip pat pakilęs progesterono lygis slopina gimdos sienelės susitraukimus, todėl patekusios bakterijos ir susikaupę skysčiai sunkiau pašalinami. Maža to, rujos metu, baltosios kraujo ląstelės, kurios įprastai kovoja su bakterijomis, negali patekti į gimdą. Šia mechanizmas sukurtas tam, kad patino spermatozoidai be prolemų galėtų apvaisinti patelę ir nebūtų užpulti patelės imuninės sitemos. Kitu atveju liga dažnai susijusi su preparatų turinčių progesterono ar estrogeno vartojimu. Šie preparatai yra skiriami rujai nukelti ir kai kurioms ligoms gydyti.
Nors terpę ligai paruošia hormonai, vis tik ją sukelia infekcija. Taigi, kaip ir kodėl bakterijos patenka į gimdą ir kodėl būtent šiuo laikotarpiu? Rujos metas nesukergtai kalei yra vienintelis periodas, kada gimdos kaklelis yra prasidaręs. Būtent šiuo keliu bakterijos ir patenka. Vis tik kokios bakterijos dažniau sukelia piometrą, tyrimai nevienareikšmiai. Gyvūnų savininkams rekomenduojama itin gerai prižiūrėti kalės higieną rujos metu, nes bakterijos gali patekti iš nehigieniškos aplinkos, maudant patelę užterštuose vandenyse ir pan. Vis tik kai kurie tyrimai rodo, jog dauguma iš piometros išskirtų bakterijų identiškai sutampa su patelės organizmo bakterijomis. Taigi mano patarimas būtų, kiek įmanoma labiau laikytis higienos, ypač rujos metu. Tačiau, kad ir kaip rūpinatės, niekada neatmesti galimybės, jog patelė galimai susirgo šia liga. Todėl kalytę atidžiau stebėti porą mėnesių po rujos.
Piometra dažniausiai serga vyresnio amžiau kalės, apie 7 – 9 metus. Vis tik retais atvejais piometra gali sirgti net 4 mėnesių ar 16 metų patelės! Ši liga gali pasireikšti ir katėms, tačiau kur kas dažniau diagnozuojama šunims. Dėl kitokios fiziologijos, katėms liga dažniausiai pasireiškai ne dėl natūralių procesų, bet dėl hormoninių preparatų naudojimo. Įprastai liga pasireiškia nekergtoms, nesterilizuotoms patelėms. BET labai išimtiniais atvejais liga gali pasireikšti sterilizuotoms patelėms, kurios strerilizuojamos pašalinant tik kiaušides, o gimdą paliekant. Arba yra reta piometros forma, vadinama “bigės” piometra, kai uždegimas atsiranda ir piometra išveši mažytėje likutinėje gimdos dalyje, likusioje po sterilizacijos. Vis tik šie atvejai tikrai reti. Nesterilizuotoms patelėms piometra paprastai pasireiškia praėjus dviems – aštuonims savaitėms po rujos arba hormoninių preparatų vartojimo.
Serganti piometra patelė būna vangi, prastai ėda. Gali vemti. Temperatūra pakyla tik kai kuriais atvejais. Vienas iš pagrindinių ir dažniausių požymių yra padažnėjęs vandens lakimas ir pagausėjęs šlapinimasis. Yra dvi ligos formos: uždara arba atvira. Uždaros atveju gimdos kaklelis būna tvirtai užsidaręs ir visas procesas vyksta viduje, išoriškai nematyti jokių išskyrų. Atviros formos atveju, pro prasivėrusį gimos kaklelį pasišalina dalis pūlių ir išoriškai būna matomos išskyros aplink lytinius organus. Uždaros piometros formos atveju liga progresuoja kur kas greičiau ir yra žymiai sunkesnė, tai pat šiuo atveju stipriau paveikiami inkstai. Esant uždarai formai šeimininkai dažnai pastebi padidėjusį patelės pilvą, jis būna skausmingas.
Įtariant piometrą labai svarbu šeimininko suteikiami duomenys apie buvusį rujos/ vaistų vartojimo laiką, patelės būklę, požymių trukmę. Norint diagnozuoti ligą, atliekami kraujo ir šlapimo tyrimai, naudingi echoskopiniai arba rentgenologiniai tyrimai.
Negydant ši liga dažniausiai mirtina. Labai svarbu užtikrinti normalų tokios patelės skysčių balansą, nes nepaisant pagausėjusio gėrimo, kalytei dažnai būna dehidratacija. Teoriškai gydymo yra du variantai – chirurginis arba medikamentinis. Tačiau medikamentinis skiriamas tik jaunesnio amžiaus ir gana geros būklės patelėms, su atvira piometros forma ir labai didele veisline verte. Taip yra todėl, jog šis gydymas ilgas, komplikuotas ir mažai efektyvus – piometra linkusi kartotis daugiau nei 75% atvejų. Chirurginio gydymo atveju yra atliekama sterilizacija, kurios metu pašalinamos kiaušidės ir gimda prisipildžiusi pūlių. Po operacijos skiriamas antibiotikų kursas. Operacijos rizika priklauso nuo patelės būklės ir gimdos dydžio. Kuo labiau piometros paveikta gimda, tuo ji trapesnė. Todėl yra rizika gimdai pratrūkti pavėlavus skirti gydymą arba operacijos metu.
Pati geriausia ir patikimiausia prevencija – sterilizacija.
留言